Nejste přihlášen
Přihlášení Registrace

Brusný kámen pro oživení diamantových nástrojů

Pokud máme k dispozici správný kotouč pro správný materiál a také jej správně používáme, bude plynule řezat a žádné očištění, nabroušení, naostření či oživení není nutné řešit. Takový stav je však vzácný – málokdy se přesně trefíme do konkrétního materiálu a navíc – často používáme daný kotouč pro různé materiály, i když mohou mít podobné vlastnosti.

Řezné hrany diamantových zrn mohou vykonávat svou práci jen tehdy, když nejsou „utopeny“ – musí být viditelné a hmatatelné na kontaktní ploše kotouče s materiálem – tedy po jeho obvodu (obr. 1).

Pokud se však citelně snižuje rychlost řezání a/nebo se kotouč velmi hřeje, je čas na řešení tohoto problému, aby nedošlo k vážnějšímu poškození. V takových případech není vidět žádná diamantová zrnka, pracovní část se leskne, je hladká až sklovitá a připomíná povrch glazované dlažby transparentní barvy. Jako by tam ani nebyly – jsou „zality“ v jakési hmotě.

Takový jev nastává zejména při řezání materiálů, které jsou pro daný kotouč příliš tvrdé.

Obr. 1. Kontaktní plocha diamantového kotouče

Obr. 1. Kontaktní plocha diamantového kotouče

Vlivem nadměrného tepla může docházet k mikroproudění kovu, který je pojivem diamantových zrn – postupně je může „zalít“ a tím zakryje i řezné hrany, což vede k výraznému zpomalení řezání. Přirozenou reakcí obsluhy je zvýšení přítlaku na stroj, což ovšem vede k dalšímu zvýšení teploty a dalšímu zpomalení řezání a nakonec kotouč neřeže vůbec.

V tomto bodě si mnozí koupí nový kotouč - je však velká šance, že jej bude možné znovu použít a tím ušetřit peníze.

Potřebujeme pouze odstranit „krycí vrstvu“ a to tak, aby se zrnka diamantů dostala na povrch. Pro správné pochopení této problematiky je nutné zopakovat si některá fakta.

Základní poučka zní: čím tvrdší materiál, tím měkčí kotouč a čím měkčí (abrazivnější) materiál, tím tvrdší kotouč. Pod pojmy „měkčí nebo tvrdší“ kotouč nerozumíme měkčí nebo tvrdší diamantová zrnka, ale měkčí nebo tvrdší pojivo v aktivní řezné části po obvodu kotouče.

Pojivem diamantových zrn je nejčastěji prášková směs různých kovů. Lisováním v příslušné formě se za vysokých teplot vyrobí diamantové segmenty (nebo jinak tvarovaná aktivní pracovní část). Ty jsou následně upevněny na kovovém těle diamantového kotouče.

Různý poměr směsi těchto kovů a kombinace různých tlaků při lisování segmentů je určující pro vlastnosti pojiva. Není proto snadné mít tu správnou recepturu a její kombinaci s technologickým postupem – je zde tedy mnoho faktorů, které patří do kategorie „know-how“. Neexistuje pouze tvrdé nebo pouze měkké pojivo, ale jedná se o širokou škálu různě tvrdých a různě měkkých pojiv. Strefit se do optimální tvrdosti pro konkrétní materiál pro konkrétní materiál není vůbec jednoduché a podaří se to jen velmi vzácně – ale nedělejte si těžkou hlavu, stačí, když se trefíte alespoň přibližně a s kvalitním kotoučem budete spokojeni.

Většina stavebních materiálů je tvrdého charakteru, proto mají diamantové kotouče na stavební materiály většinou měkké pojivo. Pokud však potřebujete řezat velmi tvrdý materiál, potřebujete kotouč s velmi měkkým pojivem.

Stupeň „měkkosti“ nebo „tvrdosti“ není nijak škálován, často se setkáte pouze s orientačními informacemi, např. měkký, středně tvrdý, tvrdý apod. Rozhodující je proto materiál obrobku, na který je kotouč vhodný – z toho můžete pak předpokládat, jaké asi má Váš kotouč pojivo.

Obr. 2. Keramická dlažba s glazurou v řezu

Obr. 2. Keramická dlažba s glazurou v řezu

Častým případem, kdy je třeba kotouč oživit, je řezání dlažby. V principu jde v první řadě o vysoké nároky na čistotu řezu. Keramická dlažba není problém - vyrobena je z hlinitého písku nebo jílu. Pokud má povrch potažený glazurou, nazývá se glazovaná dlažba – v řezu takové dlažby je vidět dvě vrstvy materiálu (obr. 2).

Gresová dlažba (nazývá se také gresový porcelán) se vyrábí zejména z drceného kamene, který se lisováním formuje a následně vypaluje při dvakrát vyšších teplotách než keramická dlažba. Proto se jedná o velmi tvrdý a odolný materiál. Je většinou i velmi drahá, proto se přirozeně vyžaduje čistý, velmi přesný řez s okraji bez „ostrapků“ – kotouč musí být vždy ve vynikající kondici.

A proto zde je brusný kámen.

Pokud totiž diamantový kotouč neřeže a je zřejmé, že aktivní pracovní část ještě není opotřebovaná, ale diamantová zrnka není vidět, musíme je dostat ven – na povrch Předpokládejme, že tam jsou a že jste si nekoupili pouze „atrapu“ diamantového kotouče .

A tady narážíme na přesnost pojmu, kterou jsem zmínil na začátku. Jdeme diamantový kotouč očistit, nabrousit, naostřit nebo oživit?

Nám se jeví jako nejvýstižnější výraz „oživení“. Jdeme tedy oživit pracovní část a je jedno, zda má segmenty, turbo provedení nebo jde o nepřerušovanou konstrukci, nebo má nějaký futuristický tvar (obr. 3).

Před samotným broušením se doporučuje posoudit stav diamantových segmentů, a proto někteří výrobci mají několik druhů brusných kamenů. Takže zase je zde něco složitého a zase by zde mohly být otázky – jak si vybrat?

Obr. 3. Různé provedení aktivní pracovní části

Obr. 3. Různé provedení aktivní pracovní části

Cituji (nejmenovanou) firmu – specialistu na diamantové kotouče:
"Na velmi otupené diamantové kotouče větší zrnitosti se doporučuje zrnitost brusného kamene 80, na jemnou a střední zrnitost otupených diamantů se doporučuje zrnitost 150 a na málo otupené 220."

Ale jakým brusným kamenem by se měl ošetřit například velmi otupělý kotouč s jemnou zrnitostí? Nebo co je to jemná zrnitost? V technických údajích produktů tento parametr těžko naleznete – a nač by Vám také byl? Vy přece potřebujete řezat – rychle a čistě!

Video: Oživení diamantového kotouče

Náš pohled na řešení tohoto problému vychází z nesčetných pokusů, aby byl výsledek jednoduchý.

K dispozici je malý „kapesní“ brusný kámen HERMAN GH-10 se zrnitostí 150 (dle FEPA). Má tvar a velikost asi jako truhlářská tužka a je vhodný pro broušení malých kotoučů – zejména takových, kterými potřebujete řezat přesně. A možná shodou okolností právě řežete gresovou dlažbu.

Postup, jak za pár minut oživit diamantový kotouč průměru 125mm upnutý v úhlové brusce, je vidět v krátkém videu.

Kamenem je třeba při broušení trochu pohybovat, aby oživil zejména pracovní část po obvodu. Po několika sekundách stroj vypněte a zkontrolujte stav kotouče. Postup opakujte – pokud je to nutné, i několikrát – dokud neuvidíte diamanty na povrchu. Totéž z druhé strany. A hotovo.

Při řezání gresové nebo i glazované keramické dlažby – nebo všude tam, kde potřebujete plynulý, rychlý a čistý řez – proveďte tento krátký manévr vždy po několika řezech.

Jeden kámen Vám vystačí na 3 až 5 takových přebroušení a i těch pár vteřin za to stojí...

S velkou a těžkou úhlovou bruskou to nedělejte. Bezpečnější je pročistit segmenty ručně (obr. 4 A) nebo si pořídit náhradu, do které zaříznete - například starou cihlu (obr. 4 B).

Obr. 4. Oživení segmentů: ruční (A) a zaříznutím do abrazivního obrobku (B)

Obr. 4. Oživení segmentů: ruční (A) a zaříznutím do
abrazivního obrobku (B)

Obr. 5. Oživení brusným kamenem na stolní pile

Obr. 5. Oživení brusným kamenem na stolní pile

U stolních pil, kterými se provádějí přesné řezy „na mokro“, tedy s přívodem chladící vody, potřebujete mít k dispozici brusný kámen takové velikosti, aby byl proces oživení bezpečný – nejlépe velikosti běžné cihly (obr. 5). A přesně tak, jak jste řezali dlažbu, obklad nebo jiný materiál, zaříznete do brusného kamene. Hloubku řezu stačí nastavit na několik milimetrů – obvykle se nastavuje na výšku segmentů podle jejich aktuálního stavu.

Pokud takový blok brusného kamene nemáte, u nás jej nehledejte. My se totiž nezabýváme stolními pilami a ani kotouči do nich, poradíme Vám však náhradní řešení.

Nejlepším je blok z pískovce, velmi dobrá je poctivá stará plná cihla klasického tvaru nebo pomůže i šamotová cihla. Doporučujeme, abyste zařízli ze začátku 2-3 krát, následně zkontrolovali stav a v případě potřeby opakovali. Ani tento úkon není třeba přehánět, protože zbytečně opotřebujete kotouč.

Závěr

Jistě znáte příběh o žábě, kterou když hodíte do studené vody, zvykne si i na vysokou teplotu, kdy stoupá pomalu. Oživení diamantových kotoučů a jejich občasné „protažení“ brusným kamenem, zaříznutím do pískovce, staré plné cihly nebo šamotové cihly by mělo patřit k běžným úkonům, které šetří Vaše peníze. Může se totiž stát, že se diamanty zanášejí velmi pomalu a Vy si klesající rychlosti řezání, broušení nebo vrtání diamantového nástroje ani nevšimnete. A nástroj přehřejete, zničíte nebo se stane nebezpečným. Nezapomeňte na chlazení – při řezání stolní pilou na dostatečný přívod vody a při řezání „na sucho“ na dostatečné přestávky: po každých třiceti sekundách řezání ochlaďte kotouč volnoběžným chodem brusky alespoň po dobu deseti sekund.

Klíčová slova: brusný kámen, oživovací kámen, čistící kámen, oživení diamantových nástrojů, diamantový kotouč

Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN
https://www.youtube.com/watch?v=jJsgd-eWjIU


Získat kupón v hodnotě 250 Kč je jednoduché:

1. Ohodnoťte článek
Přidat recenzi

2. Odpovězte správně na otázky z článku
Spustit kvíz

Recenze článku

  1. Tomáš Vojík

    Česko

    jsem ani netušil, že lze jednoduše oživit diamantový kotouč. Zajímavý příspěvek

  2. Renáta Sliwková

    Česko

    Jako vždy nové informace

  3. Mikulas Tóth

    Slovensko

    Áno vyskúšane funguje to dobre. Pekný a poučný článok.

  4. Németh András

    Maďarsko

    Ki fogom próbálni. Remélem hasznos tanácsokkal lettem gazdagabb.

    vyzkouším to. Doufám, že jsem získal další užitečné rady.

    Přeložit text Zobrazit originál
  5. Viktor Mikloš

    Slovensko

    Ďakujem, vyskúšam. Stará tehla fakt funguje? Ako vždy je to plnohodnotný článok. S pozdravom Viktor Mikloš.

    Odpověď:
    Áno, stará tehla je vysoko abrazívny materiál a dobre poslúži na očistenie kontaktnej plochy diamantového kotúča.

  6. Dušan

    Slovensko

    výborný článok , zaujímavá novinka - už len vyskúšať

Další články

Zvolte si Vaši zemi
Zvolte zemi, kam chcete doručit Vaši objednávku.
×