O nás
Již více než 30 let prodáváme vysoce kvalitní nářadí a nástroje pro profesionály. Každý detail našich výrobků je pečlivě promyšlen a navržen s důrazem na dlouhodobou kvalitu, spolehlivost a profesionální výkon. Současný sortiment nářadí a nástrojů pokrývá téměř všechny oblasti práce ve stavebnictví a strojírenství a náš sortiment je strukturován s ohledem na přehlednost a snadný výběr. Nové modely zařazujeme do programu dodávek po důkladném posouzení jejich vlastností a technických parametrů a následném dlouhodobém testování v extrémních podmínkách.
Stejný důraz klademe i na vysokou kvalitu našich služeb. S nářadím získáváte až tříletou záruku. Veškeré opravy jsou prováděny v našem centrálním servisním středisku v Revúcej a zaručují profesionální a individuální přístup. Navíc nemusíte předkládat žádné faktury ani záruční listy - každé nářadí má své vlastní unikátní číslo, na jehož základě jej můžeme identifikovat. Velmi rádi vám také poradíme s jakýmikoliv technickými otázkami prostřednictvím našeho online technického poradenství a pravidelného zpravodaje.
Výborný článek, děkuji. Perfektně vysvětleno, textem i graficky.
Petr ŠindelářDodnes jsem neměl tak detailní info o vrtácích . Děkuji
Krásně bere i v tvrdém dřevě.
Jakub TrešlSkvělá sada , kde je vždycky ostrý vrták, který něco fakt vydrží.
Na prodejnu skvělý pomocník pro prodej. Vše hned po ruce a ještě to dobře vypadá.
Marcela RymešováVelká spokojenost jako se všemi Vašimi produkty
Je dobré vědět aspekty řezání stavbeních materiálů. Myslím, že ani stavaři neví, jak to je. Poučné.
Zdeněk KmoníčekMám krátce,ale zatím OK.
Perfektní bedna na prodejnu, ale i pro někoho, kdo potřebuje haldu kotoučů. Taky se spoustou kotoučů zdarma.
Tomáš VojíkI ve světě bezuhlíkových motorů je potřeba uhlíkové kartáče. Není uhlík, jako uhlík. V běžné praxi jsem se s inteligentním uhlíkem ještě nesetkal. zajímavé
Děkuji moc za skvěle napsaný článek a potvrzení toho co jsem si tak troch myslel.
Jakub TrešlStačí díru líznout a hned se hlava vrutu zapustí. Skvělá výdrž i do tvrdého kovu.
Tento článek plně informoval o jednom z nejpoužívanějších pomocníků jak doma tak ve firmách na stavbách a průmyslu. Vše srozumitelně a jasně napsáno. Úhlová bruska je skvělý pomocník, ale při vysokých otáčkách a výkonu, kterým disponuje, je opatrnost a respekt k tomuto nářadí na místě. Za článek děkuji.
JosefDobře zpracovaná spousta zajímavých a neznámých fakt.
Perfektní věc na doleštění broušeného sváru. Zejména ocení svářeči nerezu.
Jan KuttnerPopravdě jsem se nikdy do hloubky nezabýval rozdílem mezi těmito dvěma systémy drážkování i když mi to trochu vrtalo hlavou. Teď jsem chytřejší a jsem rád že jsem si toto přečetl. Jen tak dál.
Videogalerie
HERMAN Production video
HERMAN Brand video
HERMAN Commercial video
Z historie
Ve světě
Založení společnosti
První pronajaté prostory v budově bývalé pošty ve městě Revúca jistě i dnes pamatují začátky plné nadšení a vzrušení z nepoznaného... I hlídkující policisté si museli zvyknout na to, že se tam svítí dlouho do noci...
>Na začátku podnikání to byl prodej elektronických součástek a digitálních multimetrů a prodej, montáž a servis občanských radiostanic. Tomu byl přizpůsoben i první název firmy: HERMAN elektronik.
Změna orientace na stavební a strojírenský sektor nastala za několik měsíců...
500. výročí objevení Ameriky (1492)
"Nikdy neobjevíš oceán, když se budeš bát, že ztratíš zemi z dohledu" (Krištof Kolumbus)
Italský mořeplavec Kryštof Kolumbus (* mezi 25. srpnem a 31. říjnem 1451, Janov - † 20. května 1506, Valladolid) chtěl najít cestu do Indie přes Atlantik, přičemž se spoléhal na Koperníkovu teorii o zakulacení Země. 3. srpna 1492 se vydal s loděmi Santa Maria, Pinta a Niña objevit západní cestu do Indie. 12. října se doplavil na ostrov, kterému dal jméno „San Salvador“. Přestože šlo o Bahamy, Kolumbus se až do konce svého života domníval, že se dostal do Indie. Proto domorodce nazval Indiáni. Italský mořeplavec Amerigo Vespucci si jako první uvědomil, že Kolumbus objevil nový kontinent, díky čemuž byla Amerika pojmenována podle jeho jména.
zdroj: https://cz.wikipedia.org/wiki/Objevení_Ameriky
První katalog | První informační systém
První produktový katalog byl zpracován ručně - obrázky vrtáků, hmoždinek, kotev, kotoučů a jiných nástrojů se vystřihovaly z různých prospektů a lepily na kancelářský papír formátu A4 přesně k předem připravenému textu. Následně se z takto připravených "originálů" kopírovaly strany na kopírovacím stroji a vázaly hřebenovou vazbou.
Základy prvního informačního systému pod názvem InfoSys zrealizovala revúcká softwarová firma Soft Anarchy - tento informační systém s menšími obměnami sloužil až do roku 2003.
100. výročí Dieselova motoru (1893)
Stěhování do nových pronajatých prostor
Už začátkem roku nebyly prostory pošty dostačující.
Sklad se vytvořil z pronajatého prázdného domu v nedaleké ulici.
Neexistovala kurýrní služba - zboží se zákazníkem přepravovalo jako "spěšnina" vlakem. Na železniční stanici v Revúcej se zabalené objednávky vozily na dvoukolém vozíku. Tento vozík byl první investicí do „vozového parku“ firmy.
O několik měsíců už ani toto nestačilo...
Areál Lesostavu, ve kterém byly volné prostory a do kterého se firma koncem roku 1994 přestěhovala, se jevil zpočátku jako dobrý krok.
Po privatizaci v roce 1997 však změnil majitele a ten se svými megalomanskými plány hrozil výpovědí. Až dohoda, která nebyla pro firmu férová – ale jiná možnost nebyla – umožnila získat 12 měsíců času navíc. Přesně tolik firmě stačilo k tomu, aby si vyhlédla pozemek, koupila ho, dala vypracovat projekt, získala stavební povolení i bankovní úvěr a postavila si první vlastní prostory (viz rok 1997).
Tragicky zahynul Ayrton Senna - bojovník za vyšší bezpečnost závodu F1 (1994)
"Čistá jízda, pravé závodění, to je to, co mě dělá šťastným" ( Ayrton Senna )
Ayrton Senna (* 21. březen 1960, São Paulo - † 1. květen 1994, Bologna) byl brazilský automobilový závodník F1. Titul mistra světa vyhrál za svoji kariéru celkem třikrát.
Přišel „černý víkend“ a Velká Cena San Marina - třetí akce kalendáře F1 v roce 1994. Akce začala pátečním tréninkem, ve kterém měl těžkou nehodu jeho krajan Rubens Barichello. Druhý den v sobotu při kvalifikaci došlo k další havárii, tentokrát však s mnohem tragičtějším koncem. Zahynul při ní Rakušan Roland Ratzenberger. Senna si ten den vybojoval pole postion.
Ráno před svou osudnou jízdou zvolili Sennu ostatní piloti za svého mluvčího a chtěli společně přimět organizátory k vyšší bezpečnosti a zabránit dalším haváriím. Brazilec byl rozhodnut, že se na start nepostaví a závodit nebude. Ayrton však s organizátory "nepohnul" a na závody nakonec stejně nastoupil.
V neděli 1. května 1994 v sedmém kole při nájezdu do zatáčky Tamburello mu selhalo na jeho Williamsu pravé přední kolo a v rychlosti 300 km/h narazil do zdi. Zraněním na místě podlehl.
Jeho smrt však zachránila mnoho životů - přinutila organizátory zpřísnit bezpečnostní předpisy F1.
zdroj: https://sport.aktuality.cz/c/43773/ayrton-senna-pretekar-ktory-zemřel-pro-dobro-ostatních/
Registrace v Ženevě | První obchodní zástupci
Ochrannou známku jsme mezinárodně zaregistrovali ve švýcarské Ženevě.
Vytvořil se tím dobrý základ pro ochranu našeho duševního vlastnictví a zajistila možnost dalšího rozvoje pod vlastní značkou.
První obchodní zástupci se přesouvali k zákazníkům pěšky nebo autobusem. Zbožní portfolio firmy začaly tvořit technické produkty, jejichž prodej si v té době vyžadoval odborný výklad a zaškolení. Mnohé z nich byly novinky na slovenském stavebním trhu. Proto vedení firmy rozhodlo o přijetí obchodních zástupců.
Odborná školení prováděl zakladatel firmy, školící materály se vytvářely za pochodu a po nocích z různých odborných časopisů.
Nebyla firemní auta ani mobilní telefony. První obchodní zástupci navštěvovali zákazníky podle vypracovaného "tourplánu" a na školení se jim vysvětlilo, proč jsou pro člověka tak důležité nohy... Pro komunikaci s firmou dostali k dispozici telefonní karty a telefonovali ve stanovených časech z veřejných telefonních budek. První mobilní telefon byl do firmy zakoupen až v roce 1996.
Až od roku 1997 byla pro obchodní zástupce k dispozici firemní auta – červené felicie a firemní mobilní telefony.
200. výročí patentu na hydraulický lis (1795)
Bez tohoto vynálezu bychom dnes nevyráběli řezné a brusné nástroje...
První hydraulický lis vynalezl Joseph Bramah (* 13. dubna 1748, Stainborough - † 9. prosince 1814, Pimlico , Londýn). Funguje na Pascalově principu – změna tlaku v uzavřeném systému je konstantní. Lis měl dva válce a písty různých průřezových ploch. Pokud na menší píst působila síla, projevilo se to na větší síle na větší píst. Rozdíl ve dvou silách byl úměrný rozdílu v ploše dvou pístů. Ve skutečnosti fungují válce podobně jako páka, která se používá ke zvýšení vynaložené síly. Hydraulický lis je mechanický stroj používaný ke zvedání nebo mačkání velkých předmětů.
zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Bramah
První účast na mezinárodní výstavě | Založení dceřiné firmy v Bělorusku
Firma se poprvé zúčastnila stavebního veletrhu CONECO v Bratislavě.
Prezentace na veřejnosti byla významným krokem k prudkému rozvoji. V té době nebyl internet - prezentace na výstavách se jevila jako účinný nástroj pro získávání potenciálních zákazníků.
Běloruská dceřiná firma
Přátelství z dob služby v armádě přetrvává dodnes.
Bývalý "spolubojovník" z dob "Varšavské smlouvy" ukončil službu v armádě a založil naši první zahraniční dceřinou společnost.
V Praze v České republice byla dokončena stavba Tančící dům (1996)
Stavba je příkladem destruktivní architektury a získala řadu mezinárodních ocenění. Obě věže jsou vlastně zdeformovány dva válce. Fred je mužská postava z betonu a nahoře mě širší průměr. Ginger je ženská postava ze skla a oceli, je širší dolů, dramaticky se zužuje v pase a je nesena nakloněnýma nohama, jako by se opírala o mužskou figuru. Vertikální ocelové T-profily skleněné věže jsou dvakrát zakřivené a současně zkroucené, přičemž žádné dva panely nejsou stejné. Avšak na první pohled velmi složitá konstrukce je redukována na několik základních prvků.
zdroj: https://cz.wikipedia.org/wiki/Tancující_dům
Výstavba vlastního areálu: na kukuřičném poli
Čekání na sklizeň kukuřice...
Doslova a do písmene jsme s výstavbou areálu museli počkat do podzimu, aby se vysbírala zasazená kukuřice.
1.9.1996 byl položen základní kámen nového vlastního areálu firmy HERMAN. O 9 měsíců později se firma stěhovala do moderně vybavených vlastních prostor. Na jednom místě soustředěný sklad, každý ve své světlé kanceláři, telefonní ústředna pro přepojování hovorů... To byly přednosti, které dnes už se považují za běžný standard...
50. výročí vzniku Mezinárodní organizace pro normalizaci (1947)
Největší světový vývojář dobrovolných mezinárodních norem...
Mezinárodní organizace pro normalizaci (zkráceně ISO; angl. International Organization for Standardization) je organizace koordinující standardizační a normalizační technickou činnost v mezinárodním měřítku se sídlem v Ženevě, která vznikla 23. února 1947.
V roce 1951 je zveřejněna první norma ISO (v současnosti označována jako Doporučení), ISO / R 1: 1951 Standardní referenční teplota pro měření průmyslové délky.
Od svého vzniku organizace publikovala přes 23760 mezinárodních standardů pokrývajících téměř všechny technologické a obchodní aspekty.
zdroj: https://www.iso.org/the-iso-story.html#8
Cena Slovenské Republiky za kvalitu
Naše snaha o vynikající služby zákazníkům
vyústila do ocenění uděleného Ministerstvem hospodářství SR. Ocenění, která se možná dnes již „nenosí“. Velmi nás to ovšem tehdy motivovalo k další práci. Možná i proto, že zákazníci byli tehdy jiní, věrnější – nebyl rozvinutý internet, nebyl facebook a jiné sociální sítě. Více se preferovalo osobní setkání, pohled do očí a podání si rukou.
Mnohé z těchto vztahů trvají dodnes...
200. výročí první baterie (1799)
Bez notebooků, bez telefonů, bez možnosti startování, bez akumlátorového nářadí – takový by byl svět, kdyby se nevynalezla baterie...
Voltův sloup je historicky první elektrická baterie. Sestrojil ji Alessandro Volta (* 18. únor 1745, Como – † 5. březen 1827, Milán) v roce 1799.
Je tvořena několika sériově zapojenými elektrickými články se zinkovou a měděnou elektrodou, oddělenými plstí napuštěnou roztokem elektrolytu. Konce sloupu, měděný a zinkový, nazval Volta póly. Na jednom z nich se objevil kladný a na druhém záporný elektrický náboj. Pokud se tyto dva póly spojily vodiči, procházel jimi dost silný, dlouhotrvající elektrický proud.
Na počest Alessandra Voltu je pojmenována jednotka elektrického napětí Volt (V).
zdroj: https://cz.wikipedia.org/wiki/Alessandro_Volta
https://cz.wikipedia.org/wiki/Voltov_sloup
Zavedení služby HERMAN LIMIT
Vrcholem zkvalitňování našich služeb byla expresní služba zavedená pro české zákazníky - stavaře, kdy do 4 hodin od poruchy nářadí jim byla dopravena adekvátní náhrada a možnost pokračovat v práci.
Služba, kterou jsme zavedli, měla obchodní název HERMAN LIMIT a její logo bylo zaregistrováno na Úřadu průmyslového vlastnictví v Banské Bystrici.
PS Po počátečním velkém úspěchu byla tato služba následkem zvyšování tlaku na cenu nářadí po několika letech zrušena pro její nerentabilitu.
& nbsp ;
Zemřel Emil Zátopek (2000)
"Když chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Když chcete něco zažít, běžte maraton" (Emil Zátopek )
Emil Zátopek (* 19. září 1922, Kopřivnice – † 21. listopad 2000, Praha) byl český atlet a reprezentant Československa, čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu, manžel atletky Dany Zátopkové. Zároveň byl prvním člověkem na světě, který uběhl 10 km pod 29 minut (28:54,2 - 1. června 1954 v Bruselu) a 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 - 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Nejvíce se ale proslavil během olympijských her 1952 v Helsinkách, kde vyhrál běh na 5 km, 10 km a dokonce i maraton, který tehdy běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplín tehdy zároveň vytvořil nový olympijský rekord. Tento „trojboj“ se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat. Zátopek, známý svým vypracovaným stylem běhu, doprovázený křečovitými grimasami, byl v cizině přezdívaný „česká lokomotiva“.
zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Emil_Zátopek
Přímý prodej prostřednictvím obchodních zástupců
V této době byl osobní kontakt klíčový pro obchod.
Pro další rozvoj byl nezbytný a v určitém období jsme měli až 50 obchodních zástupců, kteří byli každý den v terénu. S nemalým úsilím jsme je cvičili a školili, mnozí se však zavděčili tím, že odešli ke konkurenci. V některých případech to bylo velké zklamání, se kterým se bylo třeba smířit.
Teroristický útok na světové obchodní centrum v New Yorku "Dvojčata" (2001)
Útoky ze dne 11. září 2001 nečekaně zasáhly celý svět...
Čtyři komerční letadla uneslo devatenáct mužů z militantní islámské organizace Al-Káida. Dvě letadla narazila do Twin Towers Světového obchodního centra v New Yorku, čímž způsobily pád obou věží. Třetí letadlo narazilo do západního křídla budovy vedení Ministerstva obrany USA – Pentagonu ve Virginii. Čtvrté letadlo spadlo do neobydlené oblasti v Pensylvánii poté, co se někteří pasažéři a členové posádky pokusili dostat letadlo pod svou kontrolu. Nikdo na palubě těchto letadel nepřežil. Útoky si vyžádaly přibližně 25 000 zraněných a 2 977 obětí (+ 19 teroristů).
zdroj: https://cz.wikipedia.org/wiki/Útoky_z_11._septembra_2001
Patent HERMAN Nr. 2911/2002
Elektronický čip, montovaný do nářadí nám umožnil "přečíst" počet hodin čistého odpracovaného času elektrických nářadí a zavézt mnoho vylepšení pro zvýšení jejich životnosti. Vyráběl se "ručně" na plošném spoji, dnes je pro takové účely možné používat mikročipy.
100. výročí založení Ford Motor Company (1903)
“Kvalita znamená dělat to dobře i tehdy, když se nikdo nedívá.” (Henry Ford )
Henry Ford (* 30. červenec 1863, Wayne County, Michigan, USA – † 7. duben 1947, Dearborn, Michigan) byl americký vynálezce a podnikatel, průkopník automobilového průmyslu.
Byl první, který začal vyrábět auta na montážní lince, což umožňovalo masovou produkci cenově výhodných automobilů. Tímto lidovým automobilem byl legendární Ford T, kterého se od roku 1908 do roku 1927 vyrobilo a prodalo neuvěřitelných 15 007 034 kusů. Tento úspěch znamenal nejen revoluci v průmyslu, ale tak velký vliv na moderní kulturu, že mnozí teoretici nazývají toto období ekonomické a sociální historie jako „Fordismus“.
zdroj: https://cz.wikipedia.org/wiki/Henry_Ford
Výstavba druhé skladové haly | Založení dceřiné firmy v Moskvě
Euforie z toho, že se daří, znalost jazyka a odhodlání vykročit do neznáma nás vedla k založení dceřiné firmy v Moskvě.
Říká se, že "špatný začátek - dobrý konec".
Nejprve chyba ve výběru managementu způsobila, že se po pololetí muselo celé vedení dceřiné firmy, postavené většinou na rusech, propustit. A to v "ruských" podmínkách nebylo vůbec jednoduché...
Po rozpuštění vedení se však bylo třeba rozhodnout a jednat velmi rychle zejména vzhledem k výši investic do rozběhu dceřiné společnosti.
Nebyla jiná možnost - Herman Nagypál se ujal vedení vlastní dceřiné firmy jako její jednatel a ředitel v jedné osobě. A spolu s dalšími dvěma kolegy tam zůstal více než 3 roky... Tři týdny v Rusku, jeden týden doma. Tři roky takový kolotoč - až do roku 2009.
Slovensko - tragédie při návratu domů (2006)
Největší letecké neštěstí v dějinách samostatné Slovenské republiky.
Antonov An-24 Vzdušných sil Slovenské republiky narazil za tmy a za příznivých meteorologických podmínek do zalesněného kopce při přistávacím manévru 19. ledna 2006 mezi obcemi Hejce a Telkibánya v Maďarsku. Bylo to jen 3 km od slovenských hranic a jen 20 km od letiště. Letadlo přiváželo domů slovenské příslušníky sil KFOR z pololetní služby v Kosovu. Při nárazu letadla zahynulo 41 vojáků a 1 civilní zaměstnanec ministerstva obrany SR. Nehodu přežil pouze jeden z vojáků - nadporučík Martin Farkaš.
Čest jejich památce !
zdroj: https://cz.wikipedia.org/wiki/Letecké_neštěstí_slovenského_An-24
Rozvoj prodeje v Rusku
Firma se přestěhovala z Moskvy do Moskevské oblasti - do Stupinského rajónu - aby si tak snížila provozní náklady a pronajala si prostory za výhodnější podmínky pro podnikání. Ztratil se tak sice komfort, z letiště do firmy narostla vzdálenost z 10km na 100km, ale i to je jen zvyk – a v ruských měřítkách to je „rjadem“ – za rohem. Ty tři roky však nebyly marné...
Osobní návštěvy ve velkých ruských strojírenských a stavebních podnicích - ne zřídka s několika tisíci zaměstnanci - přinesly nezaplatitelné zkušenosti. Někdy se cestovaly dva dny, aby se uskutečnilo hodinové setkání. Pro evropana v našich končinách ne každodenní záležitost.
Služební cesty po rusku byly velmi dlouhé. Na firemní Volze nebo Oktavii se najelo více než 50.000 km ročně ve všech směrech - zejména v Rostově na Donu, Krasnodarském kraji, ve Stavropolu, Nižním Novgorodu, Brjansku a v mnoha dalších městech...
50. výročí optického laseru (1958)
Laser dnes nachází široké využití v různých oblastech: při čtení čárového kódu v obchodech, při různých lékařských operacích, k vyměřování ve stavebnictví a geodézii,
v oděvním průmyslu ke stříhání až několik set vrstev látek současně, při přesném obrábění součástek nebo výrobě hologramů. Významné uplatnění našel i v lokaci a navigaci v letecké dopravě, v monitorování škodlivin v ovzduší či v telekomunikační technice.
Gordon Gould (* 17. červenec 1920, New York City – † 16. září 2005, New York City) byl americký fyzik, který se zasloužil o vynález laseru, používaného v optických měřicích přístrojích.
Do roku 1957 mnoho vědců hledalo způsob, jak dosáhnout laseru podobné zesílení viditelného světla. Gould si uvědomil, že je možné vyrobit vhodný optický rezonátor pomocí dvou zrcadel ve formě Fabryho-Pérotova interferometru. Na rozdíl od dříve uvažovaných návrhů by tento přístup vytvořil úzký, koherentní a intenzivní paprsek. Jelikož boční strany dutiny nemusely být reflexní, médium zesílení se dalo snadno opticky napumpovat, aby se dosáhlo potřebné populační inverze.
zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Gordon_Gould
Na prahu smrti
Velmi obtížné období pro společnost, pokles tržeb prakticky ze dne na den o více než 70%. Krize zasahuje zejména v prvních měsících velmi citelně celý svět a ztráty zejména v Ruské federaci jsou prakticky nenahraditelné. V době krize byl dobře vybudován přímý prodej v okruhu téměř 1000 km od Moskvy a ve firmě pracovalo více než 100 obchodních zástupců. Úder byl tak silný, že se dceřiná společnost během několika týdnů musela zredukovat na minimum a celý obchod se překlopil na nově vytvořenou firmu jednoho z našich ruských zaměstnanců se sídlem v Brjansku a pokračuje dodnes. Nedobytné pohledávky navždy zůstaly nedobytnými a významně postihly i mateřskou firmu na Slovensku. Následovalo tvrdé šetření nákladů. Prodal se i firemní kávovar – a na kávu se chodilo 1x týdně na čerpací stanici. I to jen za odměnu.
Z firmy odchází mnoho lidí, zůstávají nejvěrnější. Období, které prověřilo charaktery. Firma je na pokraji bankrotu, všechny závazky vůči zákazníkům, včetně záručního servisu, si však plní bez výhrad.
Světová hospodářská krize, krach amerických bank (2009)
Impulzem byla krize realitního trhu v USA,
která vznikla v důsledku poskytování rizikových hypoték skupině obyvatelstva s nižším životním standardem. Banky je získávaly nabízením půjček s nízkým úrokem. V průběhu 1-2 let však úroky začaly růst a dlužníci nebyli schopni splácet. Americký sen o bydlení se začal rychle rozplývat a finanční trhy hroutit. Investoři se začali zbavovat rizikových podílů a akciové trhy v Evropě, Asii a USA se začaly propadat. Začátkem roku 2009 dosáhly měsíční ukazatele, které monitoruje Komise mezi spotřebiteli a podnikateli, nejhorší výsledky od roku 1985. Vlády plošně přijímaly protikrizová opatření. První tři měsíce roku 2009 byly pro členské země EU mimořádně obtížné. Hrubý domácí produkt eurozóny mezičtvrtletně klesl o 2,5%. Negativní hospodářská klima se začátkem roku nejvíce podepsala na ekonomice Slovenska, která propadla o 11,2%. Během prvního čtvrtletí 2009 v eurozóně zaniklo celkem 1,22 milionu pracovních míst.
zdroj: https://euractiv.cz/section/ekonomika-a-euro/linksdossier/financna-kriza-000227/
Zavedení prodejního kanálu "teleprodej"
Firma se znovu staví na nohy. Rozšíření nízkonákladového teleprodeje i do České republiky - prodej zejména koncovým zákazníkům. Znovu vděční za každou objednávku a za každé zaplacené Euro. Firma přežila období, které posílilo všechny, kteří zůstali...
Posílená zkušenostmi na celý život firma vstala z popela, utekla hrobaři z lopaty a znovu vykročila vpřed...
100. výročí od sestavení Mohsovy stupnice tvrdosti minerálů (1912)
Diamantová a korundová zrna i v našich nástrojích patří mezi nejtvrdší materiály.
Sestavil ji Friedrich Mohs (* 29. leden 1773, Gernrode – † 29. září 1839, Agordo u Belluna, Rakouské císařství) jako desetičlennou skupinu seřazenou tak, že každý tvrdší minerál rýpe do předchozího měkčího. Tvrdost minerálů můžeme přibližně odhadnout i jednoduchými prostředky: 1. mastek - lze strouhat nehtem, na dotek často jemný a hebký, 2. halit (kamenná sůl) - také lze částečně poškodit nehtem, 3. kalcit - do tvrdosti třetího stupně lze rýpat měděnou mincí nebo drátem, 4. fluorit - lze rýpat ocelovým nožem, 5. apatit - lze rýpat ocelovým nožem, 6. ortoklas (živec) - minerály s tvrdostí vyšší než 6 rýpou do skla, 7. křemen, 8. topas - nelze rýpat ani pilníkem, při kresání často jiskří, 9. korund, 10. diamant.
zdroj: https://cz.wikipedia.org/wiki/Mohsova_stupnica_tvrdosti
Přijetí strategického plánu a založení HERMAN Group a.s.
Předsedem představenstva a hlavním akcionářem je zakladatel Herman Nagypál. Akciová společnost se stává vlastníkem HERMAN SLOVAKIA DISTRIBUTION s.r.o. a firma se nadále rozvíjí.
Přijímá se strategický plán na deset let, rozhodnutí směřují ke startu výroby na Slovensku. Nové starosti, nové výzvy...
250. výročí od vynalezení dvoučinného parního stroje (1763)
"Nemohu myslet na nic jiného, než na tento stroj..." ( James Watt)
James Watt (* 19. leden 1736, Greenock , Skotsko – † 19. srpna 1819, Handsworth, Anglie) byl skotský mechanik, vynálezce a fyzik – samouk. V roce 1763 mu byla svěřena oprava modelu Neuromenovho parného přístroje. Watt ho nejen opravil, ale pokusil se ho i vylepšit. Stroj využíval vodní páru na několik zdvihů pístu, avšak pak bylo třeba čekat, až se v kotlíku vytvořila nová pára. Po měsících intenzivního přemýšlení a různých pokusech, vynálezce našel řešení. Páru je třeba srážet ne přímo v parním válci, ale v jiné, s válcem spojené nádobě. Tak vynalezl kondenzátor a kdy následně válec uzavřel na obou stranách věky, byl na světě dvoučinný parní stroj.James Watt zavedl jednotku koňská síla (koňský výkon), kterou později nahradila v soustavě SI po něm pojmenovaná jednotka Watt. >
zdroj: https://cz.wikipedia.org/wiki/James_Watt
První účast na mezinárodní výstavě v Kolíně, v Německu
Firma získává první mezinárodní kontrakty, nakoupila první stroje a připravuje se na spuštění provozu na vlastní výrobu řezných a brusných abrazivních nástrojů. Získává cenné rady od odborníků v oboru, investuje do vývoje receptur...
100. výročí vynálezu padáka (1914)
Slovenský vynálezce Štefan Banič sestrojil první aktivně používaný padák.
Štefan Banič (* 23. listopad 1870, Neštich - † 2. leden 1941, Neštich ) byl slovenský dělník a vynálezce.
V roce 1912 byl svědkem leteckého neštěstí. To ho nenechalo chladným a v roce 1913 sestrojil první použitelný padák na principu deštníku, který se otevíral soustavou několika pružin. Padák měl vyřešený problém tzv. plavání ve vzduchu a upevňoval se pomocí popruhů na tělo letce v hrudní části pod rameny. Principem byla teleskopická konstrukce deštníkového typu, která nesla tkáňové krytí. Dne 3. června 1914 Štefan Banič osobně vyzkoušel padák před zástupci Patentového úřadu letectva USA, seskočil ve Washingtonu ze střechy 15-ti patrové budovy. Potom následovaly další seskoky i z letadla. 25. srpna 1914 vydal Americký patentový úřad ve Washingtonu patent na Baničův padák pod číslem 1 108 484.
zdroj: https://cz.wikipedia.org/wiki/Štefan_Banič
Start vlastní výroby řezných a brusných nástrojů
Sen se stal skutečností...
Už v začátcích existence firmy, kdy zakladatel společnosti osobně navštívil mnohé zahraniční výrobní závody, se zrodil sen - jednoho dne mít vlastní výrobu. Spuštění první zkušební série vlastních výrobků předchází intenzivní přípravné práce – uvolnění prostor jedné z hal, provedení potřebných stavebních úprav, instalace elektrických a vzduchových přívodů, příprava klimatizované místnosti pro skladování surovin a mnoho dalších kroků. Firma musela do detailů poznat a pochopit zákonitosti výrobního procesu abrazivních kotoučů, seznámit se s technologií, naučit se obsluhovat stroje, poznat vlastnosti surovin. Byl to velmi vzrušující rok.
250. výročí vzniku první restaurace na světě (1765)
Péče o zákazníky je základem dobrých služeb.
Možná i před rokem 1765 existovala různá stravovací zařízení, ale restaurace jak ji známe dnes i s jejím pojmenováním vznikla v Paříži, v roce 1765, kdy jsi kuchař Monsieur Boulanger založil podnik poblíž muzea Louvre. Jeho cílem bylo podávat takzvanou stravu „restaurer“, tedy takovou, která jeho zákazníkům dodávala všechny potřebné živiny. Tehdejší strava nebyla příliš výživná a polívky pana Boulangera (jeho přesné jméno se nezná, v překladu jméno znamená pekař) byly tím pravým, co Pařížané potřebovali. Odtud také pochází slovo restaurace, z francouzského slova restorer, čili uzdravovat nebo osvěžit.
zdroj: https://cz.erch2014.com/obrazování/89331-istoriya-restoranov-s-samogo-ih-poyavleniya.html
https://cz.vvikipedla.com/wiki/Restaurant p>
Vyrobeno více než 1 milión ks abrazivních nástrojů ročně
Každá vyrobená série kotoučů přinášela s sebou nové zkušenosti a radost z úspěchu. V prvních letech společnost používala při výrobě jedno směšovací zařízení pro míchání směsí, dva hydraulické lisy a dvě menší pece. S přibývajícími tuzemskými a zahraničními zakázkami se toto vybavení brzy ukázalo jako nedostatečné, a to i přesto, že vyrobila ročně více než jeden milion kusů abrazivních nástrojů...
150. výročí objevu dynamoelektrického principu (1866)
„Nejde o to, jít hlavou proti zdi, ale spíše o to, najít očima dveře.“ ( Ernst Werner von Siemens)
Ernst Werner von Siemens (* 13. prosinec 1816, Lenthe, Hannoverské království – † 6. prosinec 1892, Berlín, Německé císařství) byl německý vynálezce a průmyslník, který objevil dynamoelektrický princip. Tento objev umožnil stavbu velkých stejnosměrných generátorů bez použití permanentních magnetů. Název "dynamoelektrický" byl později zkrácen na "dynamo".
Až do nástupu polovodičových usměrňovačů bylo dynamo nejvýznamnějším zdrojem elektrické energie (ve formě stejnosměrného proudu) v průmyslu a v dopravě.
zdroj: http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/138-let-od-objevu-dynamoelektrickeho-principu--13527
https://cz.wikipedia.org/wiki/ Dynamo
Rozšíření výrobní kapacity | Start výroby lamelových kotoučů
Po jisté době vznikla potřeba rozšířit výrobní provoz...
K tomu, aby společnost dokázala i nadále plnit včas všechny objednávky, potřebovala zvýšit své výrobní kapacity. Řešením měly být další stroje - rotační lisy, které dosahují 2,5-násobně vyšší produktivity. Denní výrobní kapacity se tak zvýšily z původních 6000 kusů na 21000 kusů řezných kotoučů o průměru 125 mm. Firma rozšířila výrobu i o čtyři velkokapacitní vypalovací pece a dva hydraulické lisy pro výrobu kotoučů větších průměrů.
Spuštění výroby vlastních lamelových kotoučů
S řeznými a brusnými abrazivními kotouči úzce souvisí i lamelové brusné kotouče. Rovněž se používají pro opracování kovů. Po čtyřech letech zkušeností s vlastní výrobou, se firma rozhodla také tyto produkty zařadit do výrobního programu. Zakoupila stroj pro výrobu, pro automatické etiketování a značení lamelových kotoučů a nový výrobní proces si úspěšně osvojila ve velmi krátké době.
150. výročí rychlořezné oceli HSS (1868)
Bez tohoto vynálezu by nám dnes chyběly nejen vrtáky a pilové listy...
V roce 1868 anglický metalurg Robert Forester Mushet (* 8. duben 1811 - † 29. leden 1891) vyvinul tzv. speciální Mushetovou ocel (RMS), která byla známá také jako samotvrdnoucí ocel nebo vzduchem kalená ocel. Před Mushetovou ocelí se musela ocel kalit, aby se vytvrdila. Mushetova ocel je považována za první nástrojovou ocel a za předchůdce moderních rychlořezných ocelí. Skládala se z 2% uhlíku, 2,5% manganu a 7% wolframu. Během následujících 30 let bylo nejvýznamnější změnou nahrazení manganu (Mn) chromem (Cr). Později to vedlo k objevu rychlořezné oceli.
Rychlořezná ocel, známá také jako HSS (z angl. high speed steel ), je ocel určená k třískovému obrábění při vysokých rychlostech a tlusté třísce (šponě). Je vysoce tvrdá a zůstává tvrdá i po přehřátí (žárupevná). Je to vysokolegovaná ocel. Obsahuje 2-3% uhlíku a až do 30% ostatních legur jako chrom, vanad, kobalt, molybden, wolfram a titan. Používá se hlavně k výrobě upínaných nástrojů.
zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/High-speed_steel
První robotizovaná výrobní linka
Rok více změn ...
21. století s sebou přineslo čtvrtou průmyslovou revoluci formou masivní vyspělejší automatizace a robotizace výroby a globálního zavádění smart technologií. Společnost v roce 2020 spustila první plně automatickou robotizovanou výrobní linku pro výrobu 230mm řezných nástrojů a v následujících letech plánuje v tomto trendu pokračovat dále...
200. výročí Amperova zákona (1820)
"Jediným způsobem, jak člověka učinit šťastným, je učinit ho lepším." ( André-Marie Ampere )
André-Marie Ampère (* 22. leden 1775, Lyon , Francie – † 10. červen 1836, Marseille) byl francouzský matematik, fyzik a filozof. Byl to významný badatel, podle něhož byla pojmenována jednotka toku elektrického proudu Ampér, která vyjadřuje množství procházejícího náboje za jednotku času.
Po objevení elektromagnetismu H. Ch. Oerstedem se Ampère začal na podzim roku 1820 věnovat této oblasti a objevil Ampèrův zákon (o interakci mezi vodiči, kterými protéká proud) a Ampèrovo pravidlo (o otočení magnetické jehly elektrickým proudem). Amperův zákon popisuje magnetické pole na uzavřené smyčce ve vztahu k elektrickému proudu procházejícího smyčkou. Oficiálně byl Amperův zákon matematicky zformulován v roce 1822.
zdroj: https://cz.wikipedia.org/wiki/André-Marie_Ampére
Instalace fotovoltaických článků
Cesta k úsporám a jak být šetrnější k životnímu prostředí...
V době klimatických změn se mnoho firem i domácností zabývá otázkou obnovitelných zdrojů energie. Když k tomu připočteme energetickou krizi, která vedla k mimořádnému nárůstu cen energií, je rozhodnutí víceméně jasné. V roce 2022 společnost investovala do instalace prvních fotovoltaických článků na střeše budovy. V tomto trendu hodlá pokračovat a v budoucnu vyrábět významnou část elektřiny pro vlastní potřebu ze solární energie.
100. výročí vynálezu první brusky (1922)
Odkud pochází název flexa nebo flexo?
Historie brusky sahá do roku 1922, kdy Hermann Ackermann a Hermann Schmitt založili v Německu společnost Ackermann & Schmitt, dnes známou jako FLEX-Elektrowerkzeuge GmbH. Důvodem byla výroba a prodej jejich nového vynálezu, ruční brusky MS 6. Tehdejší bruska byla vybavena elektromotorem, který poháněl ohebný hřídel. V roce 1954 tatáž společnost představila první rychloběžnou úhlovou brusku DL 9, která se až na drobné odchylky v původním designu vyrábí dodnes. Konstrukce umožňovala použití rotačních nástrojů o průměru až 178 mm (dnešní nejbližší rozměr je 180 mm), hřídel brusky se otáčela rychlostí 8500 otáček za minutu, což zajišťovalo obvodovou rychlost rotujícího nástroje 80 m/s, a měla na tehdejší dobu úctyhodný příkon motoru - až 1600 W.
zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Flex-Elektrowerkzeuge
Výstavba nové skladové haly
Zvyšující se nároky na produktivitu práce přinesly s sebou potřebu optimalizace skladových prostor a pracovních postupů při balení a expedici zboží. K našim výrobním prostorám a skladu surovin o rozloze více než 1100m² přibyla nová skladová hala pro hotové výrobky a zboží o rozloze téměř 2000m². Sklad je vybaven moderním regálovým systémem, dopravníkovým pásem a výtahem, které usnadňují manuální práci a zároveň zvyšují její efektivitu. Programová podpora, kamerové záznamy a dvojitá kontrola hmotnosti přispívají k eliminaci rizika chybovosti při balení.
Rok ve znamení umělé inteligence
Věděli jste, že kořeny umělé inteligence sahají až do 50. let minulého století? Tento pojem poprvé použil otec umělé inteligence, kognitivní vědec a informatik, John McCarthy v roce 1956. Od té doby se umělá inteligence posunula rapidně dopředu. Tyto systémy využívají algoritmy strojového učení a hlubokého učení k analýze dat, učení se ze zkušeností a řešení úkolů. V současnosti se UI využívá v různých oblastech, jako jsou autonomní vozidla, diagnostika zdravotních problémů, automatizace procesů výroby a mnoho dalších. Stává se nedílnou součástí moderního světa, s obrovským potenciálem změnit způsob, jakým žijeme a pracujeme.