Multifunkční nářadí II. – Jak pracuje a co dokáže
Multitool je skutečným švýcarským armádním nožem mezi elektrickými ručními nářadími – může řezat, frézovat, škrábat, brousit i leštit. Soustřeďuje různé funkce do jednoho zařízení, a to díky velmi rozsáhlému příslušenství. Pokud by však měl soutěžit v rychlosti nebo kvalitě provedení prací s jinými specializovanými nářadími, nebyl by nejlepší v žádné disciplíně.
Je to jako ve sportu - pětibojař soutěžící ve střelbě, šermu, plavání, běhu a v jízdě na koni je všestranný sportovec, velmi dobrý ve všech disciplínách, ale neuspěl by v soutěži vůči specializovaným soupeřům. Prohrál by se střelcem, ten by však prohrál ve všech ostatních disciplínách - možná by ani neodběhl předepsanou trať a možná nikdy nešermoval. Prohrál by i se šermířem, ale i ten by prohrál ve všech ostatních disciplínách – možná by neuměl ani nabít zbraň nebo by se bál koně.
Multitool v soutěži se specializovaným nářadím je na tom podobně - rozdíl je pouze v disciplínách.
Výrazně by zaostal za okružní, ocasní nebo přímočarou pilou (obr. 1.), to jsou konkurenti úplně jiné třídy v rychlosti řezání. Ale zkuste těmito pilami brousit, škrábat nebo frézovat...
Obr. 1. Multitool se svými specializovanými konkurenty
Prohrál by o několik tříd i závod v rychlosti a kvalitě broušení s excentrickou nebo pásovou bruskou - ale zkuste těmito bruskami řezat dřevo s hřebíkem nebo frézovat spáry mezi obkládačkami...
A to ještě není řeč o práci v nepřístupných místech, kde je multitool absolutním šampionem.
Proto nemá smysl srovnávat jej s jakýmkoli jiným, úzce specializovaným nářadím a můžeme směle prohlásit, že ve všestrannosti nemá konkurenta.
Obr. 2. Vačka a zdvihadlo
Jak pracuje
Otáčivý pohyb motoru se mění na kmitavý prostřednictvím vačky a zdvihadla (obr. 2).
Vačka je obecně součástka, kde část bodů po jejím obvodu (někdy všechny body obvodu) mají různou vzdálenost od osy otáčení.
Na podobném principu se přeměňuje otáčivý pohyb na přímočarý u ocasních nebo přímočarých pil – nebo abychom nezůstali pouze u nářadí – vačková hřídel je v každém ventilovém rozvodu pístových spalovacích motorů – tedy i ve Vašem autě, pokud jste si ještě nekoupili elektrické. Tam ho totiž nenajdete.
Hřídel, na které je upevněn nástroj pro multitool, se neotáčí, ale pomocí vačky provádí pohyb ze strany na stranu ve velmi malém rozsahu – obvykle od 1,2° do 1,8° na obě strany, celkem tedy 2,4° až 3,6°. Tento parametr se nazývá oscilační úhel a jde v principu o pohyb nástroje ve velmi malém kruhovém výseku. A právě tento pohyb umožňuje multitoolu provádět všechny výše uvedené „soutěžní“ disciplíny. Při takových oscilačních úhlech jde o velmi bezpečný pohyb – například při zaříznutí do ruky se kůže přizpůsobí vibracím a zranění nehrozí.
Pro zajímavost si můžeme prohlédnout, jak to vypadá v útrobách tohoto všestranného sportovce (obr. 3). Animace je oproti skutečnosti zpomalena cca 275x.
Samotný úhel však ještě nic nezmůže. Jde o to, že v rozmezí tohoto úhlu osciluje – tedy kmitá – nástroj vysokou rychlostí – obvykle 5.000 až 20.000 kmitů/min.
Princip je totiž jednoduchý – stejné práce lze dosáhnout vyšším zdvihem a nižší frekvencí (ocasní nebo přímočará pila) nebo nižším zdvihem a vyšší frekvencí (multitool).
Nedá mi nedodat, že v honbě za vyššími rychlostmi při řezání (protože ty se snadno demonstrují a youtubeři si přijdou na své) podlehli někteří výrobci zejména v USA tomuto tlaku a existují už i multitooly s oscilačním úhlem pět a více stupňů.
Obr. 3. Co se skrývá pod pláštěm multitoolu
Ano, zvyšováním oscilačního úhlu stoupá rychlost řezání. Ale koho chtějí dohnat? Okružní, ocasní nebo přímočarou pilu? Nikdy je nedoženou. Navíc zvyšováním oscilačního úhlu klesá přesnost zářezu, což je důležité zejména při přesných ponorných řezech. K čemu nám je mačkopes?
Optimální oscilační úhel je v rozmezí 2,4° až 3,6°. Zajistí dostatečnou přesnost a uspokojivou rychlost při řezání. Ty s menším úhlem mají vyšší přesnost, ale jsou pomalejší a ty s větším úhlem jsou zase méně přesné, ale rychlejší.
Pojďme si nyní projít některé z nejčastějších možností při práci s multifunkčním nářadím, kde platí prakticky jen tři důležité zásady:
Obr. 4. Správné (A) a nesprávné (B) uchycení obrobku
- Zvolte vhodnou frekvenci oscilací – začínejte vždy nižší frekvencí a postupně ji zvyšujte, až najdete tu optimální vzhledem ke zvolenému nástroji a opracovávanému obrobku. To je taková frekvence, kdy se obrobek nepřepaluje, ale pila řeže hladce.
- Při práci na nástroj netlačte – ať si jde svým tempem. Tlakem nedosáhnete vyšší rychlosti, jen dříve zničíte nástroj nebo nářadí. Pokud se vám zdá práce příliš pomalá, zkontrolujte, zda máte správný nástroj pro daný pracovní úkon a obráběný materiál.
- Obrobek musí být řádně upevněn, aby nevibroval. Při frézování spár mezi dlaždicemi to není žádný problém, dlaždice na pevném podkladu nevibruje. Při řezání to problém být může, podívejte se správně (obr. 4 A) a nesprávné uchycení obrobku (obr. 4 B). Pokud obrobek začne vibrovat, řez bude velmi pomalý nebo žádný.
A teď si projděme nejčastější pracovní úkony, které multitool hravě zvládne. Jejich přehled si můžete prohlédnout v krátkém videu.
Fantazii se však meze nekladou, proto když budete stát před zdánlivě neřešitelným úkolem, vzpomeňte si na multitool.
Řezání
Řezání je nejrozsáhlejší kapitola, a to zejména kvůli různorodosti materiálů obrobků a pracovních úkonů.
V principu se však jedná o dva tvary pilových listů – přímý a půlměsícový. Oba můžeme najít v různých obměnách a také jejich oblasti použití se mohou lišit.
Video: Nejčastější úkony, kde multitool nemá konkurenta
I když oba tvary umožňují řezání zanořením, přímé pilové listy jsou vhodnější při provádění přesných ponorných řezů, například pro vytváření výřezů do dřeva, sádrokartonu, laminátu, soklových desek a podobně.
Obr. 5. Základní pilové listy
Typickým představitelem nejvíce rozšířeného tvaru je HERMAN MW-01 (obr. 5 A) se standardní šířkou čepele 32,5mm. Šířka pracovní části může být menší (pro úzké řezy) nebo větší, jak je tomu v případě HERMAN MW-02 (obr. 5 B), který má šířku téměř 70mm. Oba mají stejné frézované zuby s rozostupem 1,4mm. Řezání je poměrně pomalé, ale přesné, s hloubkou zanoření 40mm.
Rychlejší řezání lze dosáhnout pilovými listy HERMAN MW-03 (obr. 5 C) a HERMAN MW-04 (obr. 5 D), které jsou rozměrově a tvarově totožné s předchozími, mají však broušené zuby s rozestupem 1,8mm – řez je čistý a poměrně rychlý, avšak méně přesný.
Všechny výše uvedené pilové listy jsou vyrobeny z chrom-vanádové oceli, proto jsou vhodné pouze pro řezání do čistého dřeva bez kovových spon a hřebíků. Pokud byste náhodou na ně při řezání narazili, zuby se hned otupí a pilový list je nutno vyměnit.
Kovové spony nebo tenké hřebíky ve dřevě nepřekážejí pilovému listu HERMAN MW-05 (obr. 5 E), který je pouhým okem nerozeznatelný od HERMAN MW-01 – stejná velikost, stejné zuby. Zdání však klame – zuby jsou z bimetalové oceli s 8% příměsí kobaltu.
Nezapomeňme, že výsledný otvor bude vždy větší než šířka čepele. Jedná se o další 2 až 4 milimetry, které souvisí s oscilačním úhlem a při přesném řezání mohou být důležité.
Pilové listy půlměsícového tvaru jsou podstatně méně používány, typickým představitelem je HERMAN MW-06 (obr. 5 F). Má zuby přesně jako HERMAN MW-05 – bimetalické, frézované as rozestupem 1,4mm. Tento pilový list je ideální pro vytváření dlouhých, přímých řezů do různých materiálů, jako je dřevo, laminát, plasty a vytváření ponorných řezů do dřeva, kovu, PVC a dalších materiálů. Hloubka zanoření je do 20mm.
Multitool s těmito nástroji dokáže řezat všude tam, kde se člověk nedostane ani s ocasní nebo přímočarou pilou. A úhlové brusky pro těžko dostupná místa neexistují.
Obr. 6. Nástroje pro frézování a čištění
Frézování a čištění
Frézování úzkých spár s multitoolem a vhodnou čepelí, například HERMAN MW-08 (obr. 6 B), kde aktivní pracovní plocha je poseta diamantovými zrny, je velmi efektivní. Nenajdete lepší způsob při výměně prasklé dlažby nebo obkladu, než právě tento.
Škrábací čepele jsou ideální pro odstraňování starých tapet, tmelu, linolea, barvy a pod. Jsou mnohem rychlejší a efektivnější, než používání ruční škrabky.
Většinu z nich můžete také ostřit, například HERMAN MW-07 (obr. 6 A). Ale pozor – stávají se tak nebezpečným nástrojem.
Broušení a leštění
Pro hrubé broušení – nebo spíše čištění – je k dispozici brusná rašple HERMAN MW-09 (obr. 7 A). Na aktivní ploše má zrnka z tvrdokovu a může zbrousit zbytky betonu nebo omítky z desek – tedy vlastně čistit nebo vyhladit zdivo od zbytků lepidla při výměně dlažby nebo obkladu.
Pro broušení podkladů od barvy nebo pro vyhlazení povrchu ze dřeva na nepřístupných místech je k dispozici delta podložka HERMAN MW-10 (obr. 7 B) se suchým zipem pro brusné plátno HERMAN MW-11 (obr. 7 C) příslušného tvaru a zrnitosti, případně pro různé leštící prvky.
Obr. 7. Nástroje pro broušení a leštění
Obr. 8. Nejvíce účinné je broušení po okrajích
O multitoolu nelze říci, že brousí efektivně. Jedná se o technický detail, který vyplývá z principu činnosti. Málokdy si ho uvědomíte a možná se o tom nikde nedočtete.
Jak už víme, nástroj při práci osciluje – a proto čím blíže ke středu hřídele, na kterém je upevněn nástroj, tím jsou oscilace menší. Přesně uprostřed jsou nulové. Znamená to, že pokud je nástrojem brusné plátno, pak brusné abrazivní zrno, které se ocitlo uprostřed uchytávacího mechanismu, se vlastně vůbec nehýbe.
Nejvíce účinný pohyb je po okrajích brusného plátna a tam je také nejvíce zaneseno od odbroušeného materiálu (obr. 8). Ovšem právě okraji se dostaneme na nepřístupná místa, a proto to můžeme považovat zároveň za výhodu.
Závěr
Nástroje pro multitool se velmi rychle vyvíjejí. Zejména v řezání vidíme v jejich vývoji velké pokroky a stále častěji se setkáváme se zuby z tvrdokovu – podobně jako u pilových listů do ocasní nebo přímočaré pily. Přidávají na životnosti (ale také na ceně) a často se jde do extrému, neboť každý chce jen to nejsilnější, nejrychlejší. Jakoby se ztrácela hlavní pointa – profesionál nepotřebuje mít nejsilnější a nejrychlejší nářadí a nástroje, ale nejvhodnější pro ty aplikace, se kterými se potýká.
Klíčová slova: multifunkční nářadí, univerzální multitool, oscilační pohyb, řezání, frézování, škrábání, broušení, leštění
Zdroje:
Interní technické a školicí materiály společnosti HERMAN
Jano –
Super clanok
jednoducho vysvetlene
mozno by pomohlo keby brusne delta vyseky mali vo svojom strede otvor
predislo by sa tak "hluchemu" miestu, sam so to raz vyskusal a brusenie bolo aj plinulejsie